E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wullen whlen (D) – fouiller (F) – grub, nuzzle (E)
Stammformen wullenwulltgewullt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwullen
duwulls
hien/si,hatt/etwullt
mirwullen
dirwullt
siwullen
Pass compos
echhugewullt
duhuesgewullt
hien/si,hatt/ethuetgewullt
mirhugewullt
dirhuttgewullt
sihugewullt
Plus-que-parfait
echhatgewullt
duhasgewullt
hien/si,hatt/ethatgewullt
mirhategewullt
dirhatgewullt
sihategewullt
Futur I
echwäert wullen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewullt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwullen
dugéifswullen
hien/si,hatt/etgéifwullen
mirgéifewullen
dirgéiftwullen
sigéifewullen
Conditionnel Pass compos
echhttgewullt
duhssgewullt
hien/si,hatt/ethttgewullt
mirhättegewullt
dirhttgewullt
sihättegewullt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwull!
Plurielwullt!
gewullt
wullen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mwullenerawullenopwullenzerwullen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles