E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchwurschtelen durchboxen (D)se dbrouiller (F)
Stammformen duerchwurschtelenwurschtelt duerchduerchgewurschtelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwurschtelen duerch
duwurschtels duerch
hien/si,hatt/etwurschtelt duerch
mirwurschtelen duerch
dirwurschtelt duerch
siwurschtelen duerch
Pass compos
echhunnduerchgewurschtelt
duhuesduerchgewurschtelt
hien/si,hatt/ethuetduerchgewurschtelt
mirhunnduerchgewurschtelt
dirhuttduerchgewurschtelt
sihunnduerchgewurschtelt
Plus-que-parfait
echhatduerchgewurschtelt
duhasduerchgewurschtelt
hien/si,hatt/ethatduerchgewurschtelt
mirhatenduerchgewurschtelt
dirhatduerchgewurschtelt
sihatenduerchgewurschtelt
Futur I
echwäert duerchwurschtelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgewurschtelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchwurschtelen
dugéifsduerchwurschtelen
hien/si,hatt/etgéifduerchwurschtelen
mirgéifenduerchwurschtelen
dirgéiftduerchwurschtelen
sigéifenduerchwurschtelen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgewurschtelt
duhssduerchgewurschtelt
hien/si,hatt/ethttduerchgewurschtelt
mirhttenduerchgewurschtelt
dirhttduerchgewurschtelt
sihttenduerchgewurschtelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwurschtel duerch!
Plurielwurschtelt duerch!
duerchgewurschtelt
duerchwurschtelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchgewurschtelt
dugëssduerchgewurschtelt
hie/si,hatt/etgëttduerchgewurschtelt
mirginnduerchgewurschtelt
dirgittduerchgewurschtelt
siginnduerchgewurschtelt
Pass compos
echsinnduerchgewurschtelt ginn
dubassduerchgewurschtelt ginn
hien/si,hatt/etassduerchgewurschtelt ginn
mirsinnduerchgewurschtelt ginn
dirsiddduerchgewurschtelt ginn
sisinnduerchgewurschtelt ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgewurschtelt ginn
duwaarsduerchgewurschtelt ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgewurschtelt ginn
mirwarenduerchgewurschtelt ginn
dirwaartduerchgewurschtelt ginn
siwarenduerchgewurschtelt ginn
Futur I
echwäert duerchgewurschtelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgewurschtelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgewurschtelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgewurschtelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchgewurschtelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
wurschtelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles