E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
wurschtel-en wursteln, fingern, fummeln (D)tripoter, travailler de faon brouillone (F)fumble (E)
Stammformen wurschtel-enwurschtel-tge-wurschtel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwurschtel-en
duwurschtel-s
hien/si,hatt/etwurschtel-t
mirwurschtel-en
dirwurschtel-t
siwurschtel-en
Pass compos
echhuge-wurschtel-t
duhuesge-wurschtel-t
hien/si,hatt/ethuetge-wurschtel-t
mirhuge-wurschtel-t
dirhuttge-wurschtel-t
sihuge-wurschtel-t
Plus-que-parfait
echhatge-wurschtel-t
duhasge-wurschtel-t
hien/si,hatt/ethatge-wurschtel-t
mirhatege-wurschtel-t
dirhatge-wurschtel-t
sihatege-wurschtel-t
Futur I
echwäert wurschtel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wurschtel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwurschtel-en
dugéifswurschtel-en
hien/si,hatt/etgéifwurschtel-en
mirgéifewurschtel-en
dirgéiftwurschtel-en
sigéifewurschtel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wurschtel-t
duhssge-wurschtel-t
hien/si,hatt/ethttge-wurschtel-t
mirhättege-wurschtel-t
dirhttge-wurschtel-t
sihättege-wurschtel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwurschtel!
Plurielwurschtel-t!
ge-wurschtel-t
wurschtel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-wurschtel-t
dugëssge-wurschtel-t
hie/si,hatt/etgëttge-wurschtel-t
mirgige-wurschtel-t
dirgittge-wurschtel-t
sigige-wurschtel-t
Pass compos
echsige-wurschtel-t ginn
dubassge-wurschtel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-wurschtel-t ginn
mirsige-wurschtel-t ginn
dirsiddge-wurschtel-t ginn
sisige-wurschtel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-wurschtel-t ginn
duwaarsge-wurschtel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-wurschtel-t ginn
mirwarege-wurschtel-t ginn
dirwaartge-wurschtel-t ginn
siwarege-wurschtel-t ginn
Futur I
echwäert ge-wurschtel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wurschtel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-wurschtel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-wurschtel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-wurschtel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchwurschtel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles