E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofzapen abzapfen (D)
Stammformen ofzapenzaapt ofofgezaapt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echzapen of
duzaaps of
hien/si,hatt/etzaapt of
mirzapen of
dirzaapt of
sizapen of
Pass compos
echhunnofgezaapt
duhuesofgezaapt
hien/si,hatt/ethuetofgezaapt
mirhunnofgezaapt
dirhuttofgezaapt
sihunnofgezaapt
Plus-que-parfait
echhatofgezaapt
duhasofgezaapt
hien/si,hatt/ethatofgezaapt
mirhatenofgezaapt
dirhatofgezaapt
sihatenofgezaapt
Modale Futur I
echwäert ofzapen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofgezaapt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofzapen
dugéifsofzapen
hien/si,hatt/etgéifofzapen
mirgéifenofzapen
dirgéiftofzapen
sigéifenofzapen
Conditionnel pass compos
echhttofgezaapt
duhssofgezaapt
hien/si,hatt/ethttofgezaapt
mirhttenofgezaapt
dirhttofgezaapt
sihttenofgezaapt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzap of!
Plurielzaapt of!
ofgezaapt
ofzapen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofgezaapt
dugëssofgezaapt
hie/si,hatt/etgëttofgezaapt
mirginnofgezaapt
dirgittofgezaapt
siginnofgezaapt
Pass compos
echsinnofgezaapt ginn
dubassofgezaapt ginn
hien/si,hatt/etassofgezaapt ginn
mirsinnofgezaapt ginn
dirsiddofgezaapt ginn
sisinnofgezaapt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgezaapt ginn
duwaarsofgezaapt ginn
hien/si,hatt/etwarofgezaapt ginn
mirwarenofgezaapt ginn
dirwaartofgezaapt ginn
siwarenofgezaapt ginn
Modale Futur I
echwäert ofgezaapt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofgezaapt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgezaapt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgezaapt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ofgezaapt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anzapenunzapenzapen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles