E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bezauberen bezaubern (D) – enchanter, ensorceler (F) – enchant, ensorcel (E)
Stammformen bezauberenbezaubertbezaubert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbezauberen
dubezaubers
hien/si,hatt/etbezaubert
mirbezauberen
dirbezaubert
sibezauberen
Pass compos
echhubezaubert
duhuesbezaubert
hien/si,hatt/ethuetbezaubert
mirhubezaubert
dirhuttbezaubert
sihubezaubert
Plus-que-parfait
echhatbezaubert
duhasbezaubert
hien/si,hatt/ethatbezaubert
mirhatebezaubert
dirhatbezaubert
sihatebezaubert
Futur I
echwäert bezauberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bezaubert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbezauberen
dugéifsbezauberen
hien/si,hatt/etgéifbezauberen
mirgéifebezauberen
dirgéiftbezauberen
sigéifebezauberen
Conditionnel Pass compos
echhttbezaubert
duhssbezaubert
hien/si,hatt/ethttbezaubert
mirhättebezaubert
dirhttbezaubert
sihättebezaubert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbezauber!
Plurielbezaubert!
bezaubert
bezauberen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibezaubert
dugëssbezaubert
hie/si,hatt/etgëttbezaubert
mirgibezaubert
dirgittbezaubert
sigibezaubert
Pass compos
echsibezaubert ginn
dubassbezaubert ginn
hien/si,hatt/etassbezaubert ginn
mirsibezaubert ginn
dirsiddbezaubert ginn
sisibezaubert ginn
Plus-que-parfait
echwarbezaubert ginn
duwaarsbezaubert ginn
hien/si,hatt/etwarbezaubert ginn
mirwarebezaubert ginn
dirwaartbezaubert ginn
siwarebezaubert ginn
Futur I
echwäert bezaubert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bezaubert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bezaubert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bezaubert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bezaubert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erbizauberenewechzauberenzauberen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles