E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erbizauberen herbeizaubern (D)
Stammformen erbizauberenzaubert erbierbigezaubert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzauberen erbi
duzaubers erbi
hien/si,hatt/etzaubert erbi
mirzauberen erbi
dirzaubert erbi
sizauberen erbi
Pass compos
echhunnerbigezaubert
duhueserbigezaubert
hien/si,hatt/ethueterbigezaubert
mirhunnerbigezaubert
dirhutterbigezaubert
sihunnerbigezaubert
Plus-que-parfait
echhaterbigezaubert
duhaserbigezaubert
hien/si,hatt/ethaterbigezaubert
mirhatenerbigezaubert
dirhaterbigezaubert
sihatenerbigezaubert
Futur I
echwäert erbizauberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigezaubert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbizauberen
dugéifserbizauberen
hien/si,hatt/etgéiferbizauberen
mirgéifenerbizauberen
dirgéifterbizauberen
sigéifenerbizauberen
Conditionnel Pass compos
echhtterbigezaubert
duhsserbigezaubert
hien/si,hatt/ethtterbigezaubert
mirhttenerbigezaubert
dirhtterbigezaubert
sihttenerbigezaubert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzauber erbi!
Plurielzaubert erbi!
erbigezaubert
erbizauberen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerbigezaubert
dugësserbigezaubert
hie/si,hatt/etgëtterbigezaubert
mirginnerbigezaubert
dirgitterbigezaubert
siginnerbigezaubert
Pass compos
echsinnerbigezaubert ginn
dubasserbigezaubert ginn
hien/si,hatt/etasserbigezaubert ginn
mirsinnerbigezaubert ginn
dirsidderbigezaubert ginn
sisinnerbigezaubert ginn
Plus-que-parfait
echwarerbigezaubert ginn
duwaarserbigezaubert ginn
hien/si,hatt/etwarerbigezaubert ginn
mirwarenerbigezaubert ginn
dirwaarterbigezaubert ginn
siwarenerbigezaubert ginn
Futur I
echwäert erbigezaubert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigezaubert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erbigezaubert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erbigezaubert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erbigezaubert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bezauberenewechzauberenzauberen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles