E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zauberen zaubern (D)faire des tours de magie (F)conjure (E)
Stammformen zauberenzaubertgezaubert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzauberen
duzaubers
hien/si,hatt/etzaubert
mirzauberen
dirzaubert
sizauberen
Pass compos
echhugezaubert
duhuesgezaubert
hien/si,hatt/ethuetgezaubert
mirhugezaubert
dirhuttgezaubert
sihugezaubert
Plus-que-parfait
echhatgezaubert
duhasgezaubert
hien/si,hatt/ethatgezaubert
mirhategezaubert
dirhatgezaubert
sihategezaubert
Futur I
echwäert zauberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezaubert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzauberen
dugéifszauberen
hien/si,hatt/etgéifzauberen
mirgéifenzauberen
dirgéiftzauberen
sigéifenzauberen
Conditionnel Pass compos
echhttgezaubert
duhssgezaubert
hien/si,hatt/ethttgezaubert
mirhättegezaubert
dirhttgezaubert
sihättegezaubert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzauber!
Plurielzaubert!
gezaubert
zauberen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigezaubert
dugëssgezaubert
hie/si,hatt/etgëttgezaubert
mirgigezaubert
dirgittgezaubert
sigigezaubert
Pass compos
echsigezaubert ginn
dubassgezaubert ginn
hien/si,hatt/etassgezaubert ginn
mirsigezaubert ginn
dirsiddgezaubert ginn
sisigezaubert ginn
Plus-que-parfait
echwargezaubert ginn
duwaarsgezaubert ginn
hien/si,hatt/etwargezaubert ginn
mirwaregezaubert ginn
dirwaartgezaubert ginn
siwaregezaubert ginn
Futur I
echwäert gezaubert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gezaubert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gezaubert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gezaubert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gezaubert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bezauberenerbizauberenewechzauberen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles