E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zauselen zupfen, zerren, zerzausen (D) – bouriffer, tirailler, tirer (F) – dishevel, tousle (E)
Stammformen zauselenzauseltgezauselt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzauselen
duzausels
hien/si,hatt/etzauselt
mirzauselen
dirzauselt
sizauselen
Pass compos
echhugezauselt
duhuesgezauselt
hien/si,hatt/ethuetgezauselt
mirhugezauselt
dirhuttgezauselt
sihugezauselt
Plus-que-parfait
echhatgezauselt
duhasgezauselt
hien/si,hatt/ethatgezauselt
mirhategezauselt
dirhatgezauselt
sihategezauselt
Futur I
echwäert zauselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezauselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzauselen
dugéifszauselen
hien/si,hatt/etgéifzauselen
mirgéifenzauselen
dirgéiftzauselen
sigéifenzauselen
Conditionnel Pass compos
echhttgezauselt
duhssgezauselt
hien/si,hatt/ethttgezauselt
mirhättegezauselt
dirhttgezauselt
sihättegezauselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzausel!
Plurielzauselt!
gezauselt
zauselen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigezauselt
dugëssgezauselt
hie/si,hatt/etgëttgezauselt
mirgigezauselt
dirgittgezauselt
sigigezauselt
Pass compos
echsigezauselt ginn
dubassgezauselt ginn
hien/si,hatt/etassgezauselt ginn
mirsigezauselt ginn
dirsiddgezauselt ginn
sisigezauselt ginn
Plus-que-parfait
echwargezauselt ginn
duwaarsgezauselt ginn
hien/si,hatt/etwargezauselt ginn
mirwaregezauselt ginn
dirwaartgezauselt ginn
siwaregezauselt ginn
Futur I
echwäert gezauselt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gezauselt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gezauselt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gezauselt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gezauselt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zerzauselen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles