E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
anzeechnen einzeichnen (D) – dessiner, signaler (F) – chart, draw in (E)
Stammformen anzeechnenzeechent anagezeechent
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzeechnen an
duzeechens an
hien/si,hatt/etzeechent an
mirzeechnen an
dirzeechent an
sizeechnen an
Pass compos
echhunnagezeechent
duhuesagezeechent
hien/si,hatt/ethuetagezeechent
mirhunnagezeechent
dirhuttagezeechent
sihunnagezeechent
Plus-que-parfait
echhatagezeechent
duhasagezeechent
hien/si,hatt/ethatagezeechent
mirhatenagezeechent
dirhatagezeechent
sihatenagezeechent
Futur I
echwäert anzeechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agezeechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanzeechnen
dugéifsanzeechnen
hien/si,hatt/etgéifanzeechnen
mirgéifenanzeechnen
dirgéiftanzeechnen
sigéifenanzeechnen
Conditionnel Pass compos
echhttagezeechent
duhssagezeechent
hien/si,hatt/ethttagezeechent
mirhttenagezeechent
dirhttagezeechent
sihttenagezeechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzeechen an!
Plurielzeechent an!
agezeechent
anzeechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagezeechent
dugëssagezeechent
hie/si,hatt/etgëttagezeechent
mirginnagezeechent
dirgittagezeechent
siginnagezeechent
Pass compos
echsinnagezeechent ginn
dubassagezeechent ginn
hien/si,hatt/etassagezeechent ginn
mirsinnagezeechent ginn
dirsiddagezeechent ginn
sisinnagezeechent ginn
Plus-que-parfait
echwaragezeechent ginn
duwaarsagezeechent ginn
hien/si,hatt/etwaragezeechent ginn
mirwarenagezeechent ginn
dirwaartagezeechent ginn
siwarenagezeechent ginn
Futur I
echwäert agezeechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agezeechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agezeechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agezeechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agezeechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auszeechnenbezeechnennnerzeechnennozeechnenofzeechnenopzeechnenunzeechnenzeechnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles