E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
anzeechn-en einzeichnen (D)dessiner, signaler (F)chart, draw in (E)
Stammformen anzeechn-enzeechen-t anage-zeechen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzeechn-en an
duzeechen-s an
hien/si,hatt/etzeechen-t an
mirzeechn-en an
dirzeechen-t an
sizeechn-en an
Pass compos
echhunnage-zeechen-t
duhuesage-zeechen-t
hien/si,hatt/ethuetage-zeechen-t
mirhunnage-zeechen-t
dirhuttage-zeechen-t
sihunnage-zeechen-t
Plus-que-parfait
echhatage-zeechen-t
duhasage-zeechen-t
hien/si,hatt/ethatage-zeechen-t
mirhatenage-zeechen-t
dirhatage-zeechen-t
sihatenage-zeechen-t
Futur I
echwäert anzeechn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-zeechen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanzeechn-en
dugéifsanzeechn-en
hien/si,hatt/etgéifanzeechn-en
mirgéifenanzeechn-en
dirgéiftanzeechn-en
sigéifenanzeechn-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-zeechen-t
duhssage-zeechen-t
hien/si,hatt/ethttage-zeechen-t
mirhttenage-zeechen-t
dirhttage-zeechen-t
sihttenage-zeechen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzeechen an!
Plurielzeechen-t an!
age-zeechen-t
anzeechn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-zeechen-t
dugëssage-zeechen-t
hie/si,hatt/etgëttage-zeechen-t
mirginnage-zeechen-t
dirgittage-zeechen-t
siginnage-zeechen-t
Pass compos
echsinnage-zeechen-t ginn
dubassage-zeechen-t ginn
hien/si,hatt/etassage-zeechen-t ginn
mirsinnage-zeechen-t ginn
dirsiddage-zeechen-t ginn
sisinnage-zeechen-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-zeechen-t ginn
duwaarsage-zeechen-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-zeechen-t ginn
mirwarenage-zeechen-t ginn
dirwaartage-zeechen-t ginn
siwarenage-zeechen-t ginn
Futur I
echwäert age-zeechen-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-zeechen-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-zeechen-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-zeechen-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-zeechen-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auszeechn-enbezeechn-ennnerzeechn-ennozeechn-enofzeechn-enopzeechn-enunzeechn-enzeechn-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles