E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auszeechnen auszeichnen (D)caractriser, rcompenser (par l'attribution d'u prix) (F)distinguish, price (E)
Stammformen auszeechnenzeechent ausausgezeechent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzeechnen aus
duzeechens aus
hien/si,hatt/etzeechent aus
mirzeechnen aus
dirzeechent aus
sizeechnen aus
Pass compos
echhunnausgezeechent
duhuesausgezeechent
hien/si,hatt/ethuetausgezeechent
mirhunnausgezeechent
dirhuttausgezeechent
sihunnausgezeechent
Plus-que-parfait
echhatausgezeechent
duhasausgezeechent
hien/si,hatt/ethatausgezeechent
mirhatenausgezeechent
dirhatausgezeechent
sihatenausgezeechent
Futur I
echwäert auszeechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgezeechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauszeechnen
dugéifsauszeechnen
hien/si,hatt/etgéifauszeechnen
mirgéifenauszeechnen
dirgéiftauszeechnen
sigéifenauszeechnen
Conditionnel Pass compos
echhttausgezeechent
duhssausgezeechent
hien/si,hatt/ethttausgezeechent
mirhttenausgezeechent
dirhttausgezeechent
sihttenausgezeechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzeechen aus!
Plurielzeechent aus!
ausgezeechent
auszeechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgezeechent
dugëssausgezeechent
hie/si,hatt/etgëttausgezeechent
mirginnausgezeechent
dirgittausgezeechent
siginnausgezeechent
Pass compos
echsinnausgezeechent ginn
dubassausgezeechent ginn
hien/si,hatt/etassausgezeechent ginn
mirsinnausgezeechent ginn
dirsiddausgezeechent ginn
sisinnausgezeechent ginn
Plus-que-parfait
echwarausgezeechent ginn
duwaarsausgezeechent ginn
hien/si,hatt/etwarausgezeechent ginn
mirwarenausgezeechent ginn
dirwaartausgezeechent ginn
siwarenausgezeechent ginn
Futur I
echwäert ausgezeechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgezeechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgezeechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgezeechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgezeechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anzeechnenbezeechnennnerzeechnennozeechnenofzeechnenopzeechnenunzeechnenzeechnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles