E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bezeechnen bezeichnen (D)dsigner (F)term, designate (E)
Stammformen bezeechnenbezeechentbezeechent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbezeechnen
dubezeechens
hien/si,hatt/etbezeechent
mirbezeechnen
dirbezeechent
sibezeechnen
Pass compos
echhubezeechent
duhuesbezeechent
hien/si,hatt/ethuetbezeechent
mirhubezeechent
dirhuttbezeechent
sihubezeechent
Plus-que-parfait
echhatbezeechent
duhasbezeechent
hien/si,hatt/ethatbezeechent
mirhatebezeechent
dirhatbezeechent
sihatebezeechent
Futur I
echwäert bezeechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bezeechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbezeechnen
dugéifsbezeechnen
hien/si,hatt/etgéifbezeechnen
mirgéifebezeechnen
dirgéiftbezeechnen
sigéifebezeechnen
Conditionnel Pass compos
echhttbezeechent
duhssbezeechent
hien/si,hatt/ethttbezeechent
mirhättebezeechent
dirhttbezeechent
sihättebezeechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbezeechen!
Plurielbezeechent!
bezeechent
bezeechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibezeechent
dugëssbezeechent
hie/si,hatt/etgëttbezeechent
mirgibezeechent
dirgittbezeechent
sigibezeechent
Pass compos
echsibezeechent ginn
dubassbezeechent ginn
hien/si,hatt/etassbezeechent ginn
mirsibezeechent ginn
dirsiddbezeechent ginn
sisibezeechent ginn
Plus-que-parfait
echwarbezeechent ginn
duwaarsbezeechent ginn
hien/si,hatt/etwarbezeechent ginn
mirwarebezeechent ginn
dirwaartbezeechent ginn
siwarebezeechent ginn
Futur I
echwäert bezeechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bezeechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bezeechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bezeechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bezeechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anzeechnenauszeechnennnerzeechnennozeechnenofzeechnenopzeechnenunzeechnenzeechnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles