E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nnerzeechnen unterzeichnen (D)signer (F)sign (E)
Stammformen nnerzeechnennnerzeechentnnerzeechent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnerzeechnen
dunnerzeechens
hien/si,hatt/etnnerzeechent
mirnnerzeechnen
dirnnerzeechent
sinnerzeechnen
Pass compos
echhunnnnerzeechent
duhuesnnerzeechent
hien/si,hatt/ethuetnnerzeechent
mirhunnnnerzeechent
dirhuttnnerzeechent
sihunnnnerzeechent
Plus-que-parfait
echhatnnerzeechent
duhasnnerzeechent
hien/si,hatt/ethatnnerzeechent
mirhatennnerzeechent
dirhatnnerzeechent
sihatennnerzeechent
Futur I
echwäert nnerzeechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerzeechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerzeechnen
dugéifsnnerzeechnen
hien/si,hatt/etgéifnnerzeechnen
mirgéifennnerzeechnen
dirgéiftnnerzeechnen
sigéifennnerzeechnen
Conditionnel Pass compos
echhttnnerzeechent
duhssnnerzeechent
hien/si,hatt/ethttnnerzeechent
mirhttennnerzeechent
dirhttnnerzeechent
sihttennnerzeechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerzeechen!
Plurielnnerzeechent!
nnerzeechent
nnerzeechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnnerzeechent
dugëssnnerzeechent
hie/si,hatt/etgëttnnerzeechent
mirginnnnerzeechent
dirgittnnerzeechent
siginnnnerzeechent
Pass compos
echsinnnnerzeechent ginn
dubassnnerzeechent ginn
hien/si,hatt/etassnnerzeechent ginn
mirsinnnnerzeechent ginn
dirsiddnnerzeechent ginn
sisinnnnerzeechent ginn
Plus-que-parfait
echwarnnerzeechent ginn
duwaarsnnerzeechent ginn
hien/si,hatt/etwarnnerzeechent ginn
mirwarennnerzeechent ginn
dirwaartnnerzeechent ginn
siwarennnerzeechent ginn
Futur I
echwäert nnerzeechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerzeechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nnerzeechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nnerzeechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nnerzeechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anzeechnenauszeechnenbezeechnennozeechnenofzeechnenopzeechnenunzeechnenzeechnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles