E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Žnnerzeechn-en unterzeichnen (D) – signer (F) – sign (E)
Stammformen Žnnerzeechn-enŽnnerzeechen-tŽnnerzeechen-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echŽnnerzeechn-en
duŽnnerzeechen-s
hien/si,hatt/etŽnnerzeechen-t
mirŽnnerzeechn-en
dirŽnnerzeechen-t
siŽnnerzeechn-en
Passť composť
echhunnŽnnerzeechen-t
duhuesŽnnerzeechen-t
hien/si,hatt/ethuetŽnnerzeechen-t
mirhunnŽnnerzeechen-t
dirhuttŽnnerzeechen-t
sihunnŽnnerzeechen-t
Plus-que-parfait
echhatŽnnerzeechen-t
duhasŽnnerzeechen-t
hien/si,hatt/ethatŽnnerzeechen-t
mirhatenŽnnerzeechen-t
dirhatŽnnerzeechen-t
sihatenŽnnerzeechen-t
Modale Futur I
echwäert Žnnerzeechn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert Žnnerzeechen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerzeechn-en
dugéifsŽnnerzeechn-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerzeechn-en
mirgéifenŽnnerzeechn-en
dirgéiftŽnnerzeechn-en
sigéifenŽnnerzeechn-en
Conditionnel passť composť
echhšttŽnnerzeechen-t
duhšssŽnnerzeechen-t
hien/si,hatt/ethšttŽnnerzeechen-t
mirhšttenŽnnerzeechen-t
dirhšttŽnnerzeechen-t
sihšttenŽnnerzeechen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerzeechen!
PlurielŽnnerzeechen-t!
Žnnerzeechen-t
Žnnerzeechn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnŽnnerzeechen-t
dugëssŽnnerzeechen-t
hie/si,hatt/etgëttŽnnerzeechen-t
mirginnŽnnerzeechen-t
dirgittŽnnerzeechen-t
siginnŽnnerzeechen-t
Passť composť
echsinnŽnnerzeechen-t ginn
dubassŽnnerzeechen-t ginn
hien/si,hatt/etassŽnnerzeechen-t ginn
mirsinnŽnnerzeechen-t ginn
dirsiddŽnnerzeechen-t ginn
sisinnŽnnerzeechen-t ginn
Plus-que-parfait
echwarŽnnerzeechen-t ginn
duwaarsŽnnerzeechen-t ginn
hien/si,hatt/etwarŽnnerzeechen-t ginn
mirwarenŽnnerzeechen-t ginn
dirwaartŽnnerzeechen-t ginn
siwarenŽnnerzeechen-t ginn
Modale Futur I
echwäert Žnnerzeechen-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert Žnnerzeechen-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif Žnnerzeechen-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif Žnnerzeechen-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel passť composť
echwier Žnnerzeechen-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anzeechn-enauszeechn-enbezeechn-ennozeechn-enofzeechn-enopzeechn-enunzeechn-enzeechn-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles