E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nozeechnen nachzeichnen (D) – copier, dessiner (F) – trace (E)
Stammformen nozeechnenzeechent nonogezeechent
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzeechnen no
duzeechens no
hien/si,hatt/etzeechent no
mirzeechnen no
dirzeechent no
sizeechnen no
Pass compos
echhunnnogezeechent
duhuesnogezeechent
hien/si,hatt/ethuetnogezeechent
mirhunnnogezeechent
dirhuttnogezeechent
sihunnnogezeechent
Plus-que-parfait
echhatnogezeechent
duhasnogezeechent
hien/si,hatt/ethatnogezeechent
mirhatennogezeechent
dirhatnogezeechent
sihatennogezeechent
Futur I
echwäert nozeechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogezeechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnozeechnen
dugéifsnozeechnen
hien/si,hatt/etgéifnozeechnen
mirgéifennozeechnen
dirgéiftnozeechnen
sigéifennozeechnen
Conditionnel Pass compos
echhttnogezeechent
duhssnogezeechent
hien/si,hatt/ethttnogezeechent
mirhttennogezeechent
dirhttnogezeechent
sihttennogezeechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzeechen no!
Plurielzeechent no!
nogezeechent
nozeechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnogezeechent
dugëssnogezeechent
hie/si,hatt/etgëttnogezeechent
mirginnnogezeechent
dirgittnogezeechent
siginnnogezeechent
Pass compos
echsinnnogezeechent ginn
dubassnogezeechent ginn
hien/si,hatt/etassnogezeechent ginn
mirsinnnogezeechent ginn
dirsiddnogezeechent ginn
sisinnnogezeechent ginn
Plus-que-parfait
echwarnogezeechent ginn
duwaarsnogezeechent ginn
hien/si,hatt/etwarnogezeechent ginn
mirwarennogezeechent ginn
dirwaartnogezeechent ginn
siwarennogezeechent ginn
Futur I
echwäert nogezeechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogezeechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nogezeechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nogezeechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nogezeechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anzeechnenauszeechnenbezeechnennnerzeechnenofzeechnenopzeechnenunzeechnenzeechnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles