E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
unzeechn-en anzeichnen (D) – marquer (F) – mark (E)
Stammformen unzeechn-enzeechen-t unuge-zeechen-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echzeechn-en un
duzeechen-s un
hien/si,hatt/etzeechen-t un
mirzeechn-en un
dirzeechen-t un
sizeechn-en un
Pass compos
echhunnuge-zeechen-t
duhuesuge-zeechen-t
hien/si,hatt/ethuetuge-zeechen-t
mirhunnuge-zeechen-t
dirhuttuge-zeechen-t
sihunnuge-zeechen-t
Plus-que-parfait
echhatuge-zeechen-t
duhasuge-zeechen-t
hien/si,hatt/ethatuge-zeechen-t
mirhatenuge-zeechen-t
dirhatuge-zeechen-t
sihatenuge-zeechen-t
Modale Futur I
echwäert unzeechn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert uge-zeechen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifunzeechn-en
dugéifsunzeechn-en
hien/si,hatt/etgéifunzeechn-en
mirgéifenunzeechn-en
dirgéiftunzeechn-en
sigéifenunzeechn-en
Conditionnel pass compos
echhttuge-zeechen-t
duhssuge-zeechen-t
hien/si,hatt/ethttuge-zeechen-t
mirhttenuge-zeechen-t
dirhttuge-zeechen-t
sihttenuge-zeechen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzeechen un!
Plurielzeechen-t un!
uge-zeechen-t
unzeechn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnuge-zeechen-t
dugëssuge-zeechen-t
hie/si,hatt/etgëttuge-zeechen-t
mirginnuge-zeechen-t
dirgittuge-zeechen-t
siginnuge-zeechen-t
Pass compos
echsinnuge-zeechen-t ginn
dubassuge-zeechen-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-zeechen-t ginn
mirsinnuge-zeechen-t ginn
dirsidduge-zeechen-t ginn
sisinnuge-zeechen-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-zeechen-t ginn
duwaarsuge-zeechen-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-zeechen-t ginn
mirwarenuge-zeechen-t ginn
dirwaartuge-zeechen-t ginn
siwarenuge-zeechen-t ginn
Modale Futur I
echwäert uge-zeechen-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert uge-zeechen-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-zeechen-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-zeechen-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier uge-zeechen-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anzeechn-enauszeechn-enbezeechn-ennnerzeechn-ennozeechn-enofzeechn-enopzeechn-enzeechn-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles