E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zeechn-en zeichnen (D) – dessiner, pointiller (F) – draw, pencil (E)
Stammformen zeechn-enzeechen-tge-zeechen-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echzeechn-en
duzeechen-s
hien/si,hatt/etzeechen-t
mirzeechn-en
dirzeechen-t
sizeechn-en
Pass compos
echhuge-zeechen-t
duhuesge-zeechen-t
hien/si,hatt/ethuetge-zeechen-t
mirhuge-zeechen-t
dirhuttge-zeechen-t
sihuge-zeechen-t
Plus-que-parfait
echhatge-zeechen-t
duhasge-zeechen-t
hien/si,hatt/ethatge-zeechen-t
mirhatege-zeechen-t
dirhatge-zeechen-t
sihatege-zeechen-t
Modale Futur I
echwäert zeechn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ge-zeechen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeechn-en
dugéifszeechn-en
hien/si,hatt/etgéifzeechn-en
mirgéifenzeechn-en
dirgéiftzeechn-en
sigéifenzeechn-en
Conditionnel pass compos
echhttge-zeechen-t
duhssge-zeechen-t
hien/si,hatt/ethttge-zeechen-t
mirhättege-zeechen-t
dirhttge-zeechen-t
sihättege-zeechen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzeechen!
Plurielzeechen-t!
ge-zeechen-t
zeechn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-zeechen-t
dugëssge-zeechen-t
hie/si,hatt/etgëttge-zeechen-t
mirgige-zeechen-t
dirgittge-zeechen-t
sigige-zeechen-t
Pass compos
echsige-zeechen-t ginn
dubassge-zeechen-t ginn
hien/si,hatt/etassge-zeechen-t ginn
mirsige-zeechen-t ginn
dirsiddge-zeechen-t ginn
sisige-zeechen-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-zeechen-t ginn
duwaarsge-zeechen-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-zeechen-t ginn
mirwarege-zeechen-t ginn
dirwaartge-zeechen-t ginn
siwarege-zeechen-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-zeechen-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-zeechen-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-zeechen-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-zeechen-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-zeechen-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anzeechn-enauszeechn-enbezeechn-ennnerzeechn-ennozeechn-enofzeechn-enopzeechn-enunzeechn-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles