E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
anzeemen
Stammformen anzeemenzeemt anagezeemt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzeemen an
duzeems an
hien/si,hatt/etzeemt an
mirzeemen an
dirzeemt an
sizeemen an
Pass compos
echhunnagezeemt
duhuesagezeemt
hien/si,hatt/ethuetagezeemt
mirhunnagezeemt
dirhuttagezeemt
sihunnagezeemt
Plus-que-parfait
echhatagezeemt
duhasagezeemt
hien/si,hatt/ethatagezeemt
mirhatenagezeemt
dirhatagezeemt
sihatenagezeemt
Futur I
echwäert anzeemen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agezeemt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanzeemen
dugéifsanzeemen
hien/si,hatt/etgéifanzeemen
mirgéifenanzeemen
dirgéiftanzeemen
sigéifenanzeemen
Conditionnel Pass compos
echhttagezeemt
duhssagezeemt
hien/si,hatt/ethttagezeemt
mirhttenagezeemt
dirhttagezeemt
sihttenagezeemt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzeem an!
Plurielzeemt an!
agezeemt
anzeemen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagezeemt
dugëssagezeemt
hie/si,hatt/etgëttagezeemt
mirginnagezeemt
dirgittagezeemt
siginnagezeemt
Pass compos
echsinnagezeemt ginn
dubassagezeemt ginn
hien/si,hatt/etassagezeemt ginn
mirsinnagezeemt ginn
dirsiddagezeemt ginn
sisinnagezeemt ginn
Plus-que-parfait
echwaragezeemt ginn
duwaarsagezeemt ginn
hien/si,hatt/etwaragezeemt ginn
mirwarenagezeemt ginn
dirwaartagezeemt ginn
siwarenagezeemt ginn
Futur I
echwäert agezeemt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agezeemt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agezeemt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agezeemt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agezeemt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bezeemenzeemen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles