E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bezeem-en bezhmen (D)dompter (F)restrain (E)
Stammformen bezeem-enbezeem-tbezeem-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbezeem-en
dubezeem-s
hien/si,hatt/etbezeem-t
mirbezeem-en
dirbezeem-t
sibezeem-en
Pass compos
echhubezeem-t
duhuesbezeem-t
hien/si,hatt/ethuetbezeem-t
mirhubezeem-t
dirhuttbezeem-t
sihubezeem-t
Plus-que-parfait
echhatbezeem-t
duhasbezeem-t
hien/si,hatt/ethatbezeem-t
mirhatebezeem-t
dirhatbezeem-t
sihatebezeem-t
Futur I
echwäert bezeem-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bezeem-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbezeem-en
dugéifsbezeem-en
hien/si,hatt/etgéifbezeem-en
mirgéifebezeem-en
dirgéiftbezeem-en
sigéifebezeem-en
Conditionnel Pass compos
echhttbezeem-t
duhssbezeem-t
hien/si,hatt/ethttbezeem-t
mirhättebezeem-t
dirhttbezeem-t
sihättebezeem-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbezeem!
Plurielbezeem-t!
bezeem-t
bezeem-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibezeem-t
dugëssbezeem-t
hie/si,hatt/etgëttbezeem-t
mirgibezeem-t
dirgittbezeem-t
sigibezeem-t
Pass compos
echsibezeem-t ginn
dubassbezeem-t ginn
hien/si,hatt/etassbezeem-t ginn
mirsibezeem-t ginn
dirsiddbezeem-t ginn
sisibezeem-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbezeem-t ginn
duwaarsbezeem-t ginn
hien/si,hatt/etwarbezeem-t ginn
mirwarebezeem-t ginn
dirwaartbezeem-t ginn
siwarebezeem-t ginn
Futur I
echwäert bezeem-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bezeem-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bezeem-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bezeem-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bezeem-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zeem-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles