E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
anzéien einziehen (D)recoucrer, confisquer, saisir (F)
Stammformen anzéienzitt anagezunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante für 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Présent
echzéien an
duzitts an
hien/si,hatt/etzitt an
mirzéien an
dirzéit an
sizéien an
Prétérit
echzouch an
duzouchs an
hien/si,hatt/etzouch an
mirzouchen an
dirzoucht an
sizouchen an
Passé composé
echhunnagezunn
duhuesagezunn
hien/si,hatt/ethuetagezunn
mirhunnagezunn
dirhuttagezunn
sihunnagezunn
Plus-que-parfait
echhatagezunn
duhasagezunn
hien/si,hatt/ethatagezunn
mirhatenagezunn
dirhatagezunn
sihatenagezunn
Futur I
echwäert anzéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzéich an
duzéichs an
hien/si,hatt/etzéich an
mirzéichen an
dirzéicht an
sizéichen an
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanzéien
dugéifsanzéien
hien/si,hatt/etgéifanzéien
mirgéifenanzéien
dirgéiftanzéien
sigéifenanzéien
Conditionnel Passé composé
echhättagezunn
duhässagezunn
hien/si,hatt/ethättagezunn
mirhättenagezunn
dirhättagezunn
sihättenagezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzéi an!
Plurielzéit an!
agezunn
anzéien
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnagezunn
dugëssagezunn
hie/si,hatt/etgëttagezunn
mirginnagezunn
dirgittagezunn
siginnagezunn
Prétérit
echgouf agezunn
dugoufs
hie/si,hatt/etgouf
mirgoufen
dirgouft
sigoufen
Passé composé
echsinnagezun ginn
dubassagezun ginn
hien/si,hatt/etassagezun ginn
mirsinnagezun ginn
dirsiddagezun ginn
sisinnagezun ginn
Plus-que-parfait
echwaragezun ginn
duwaarsagezun ginn
hien/si,hatt/etwaragezun ginn
mirwarenagezun ginn
dirwaartagezun ginn
siwarenagezun ginn
Futur I
echwäert agezun ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agezun gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif agezunn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif agezun ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier agezun ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezéien auszéienbäizéienbezéiendranzéienduerchzéienëmerzéien ëmzéienënnerzéienentzéieneranzéienerauszéienerbäizéieneriwwerzéienerofzéieneropzéienerunzéienerzéienewechzéienfortzéienhannerzéienhinzéieniwwerzéienmatzéiennozéienofzéienopzéienunzéienvirzéienzéienzeréckzéienzouzéien
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles