E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virzi-en vorziehen (D)prfrer (F)prefer (E)
Stammformen virzi-enzit-t virvirge-zunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Prsent
echzi-e vir
duzitt-s vir
hien/si,hatt/etzit-t vir
mirzi-e vir
dirzi-t vir
sizi-e vir
Prtrit
echzouch vir
duzouch-s vir
hien/si,hatt/etzouch vir
mirzouch-e vir
dirzouch-t vir
sizouch-e vir
Pass compos
echhuvirge-zunn
duhuesvirge-zunn
hien/si,hatt/ethuetvirge-zunn
mirhuvirge-zunn
dirhuttvirge-zunn
sihuvirge-zunn
Plus-que-parfait
echhatvirge-zunn
duhasvirge-zunn
hien/si,hatt/ethatvirge-zunn
mirhatevirge-zunn
dirhatvirge-zunn
sihatevirge-zunn
Futur I
echwäert virzi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virge-zunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echzich vir
duzich-s vir
hien/si,hatt/etzich vir
mirzich-e vir
dirzich-t vir
sizich-e vir
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirzi-en
dugéifsvirzi-en
hien/si,hatt/etgéifvirzi-en
mirgéifevirzi-en
dirgéiftvirzi-en
sigéifevirzi-en
Conditionnel Pass compos
echhttvirge-zunn
duhssvirge-zunn
hien/si,hatt/ethttvirge-zunn
mirhättevirge-zunn
dirhttvirge-zunn
sihättevirge-zunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzi vir!
Plurielzi-t vir!
virge-zunn
virzi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abezi-en anzi-enauszi-enbizi-enbezi-endranzi-enduerchzi-enmerzi-en mzi-ennnerzi-enentzi-eneranzi-enerauszi-enerbizi-eneriwwerzi-enerofzi-eneropzi-enerunzi-enerzi-enewechzi-enfortzi-enhannerzi-enhinzi-eniwwerzi-enmatzi-ennozi-enofzi-enopzi-enunzi-enzi-enzerckzi-enzouzi-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles