E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zementéieren zementieren (D) – cimenter (F) – cement (E)
Stammformen zementéierenzementéiertzementéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzementéieren
duzementéiers
hien/si,hatt/etzementéiert
mirzementéieren
dirzementéiert
sizementéieren
Passé composé
echhunnzementéiert
duhueszementéiert
hien/si,hatt/ethuetzementéiert
mirhunnzementéiert
dirhuttzementéiert
sihunnzementéiert
Plus-que-parfait
echhatzementéiert
duhaszementéiert
hien/si,hatt/ethatzementéiert
mirhatenzementéiert
dirhatzementéiert
sihatenzementéiert
Futur I
echwäert zementéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zementéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzementéieren
dugéifszementéieren
hien/si,hatt/etgéifzementéieren
mirgéifenzementéieren
dirgéiftzementéieren
sigéifenzementéieren
Conditionnel Passé composé
echhättzementéiert
duhässzementéiert
hien/si,hatt/ethättzementéiert
mirhättenzementéiert
dirhättzementéiert
sihättenzementéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzementéier!
Plurielzementéiert!
zementéiert
zementéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzementéiert
dugësszementéiert
hie/si,hatt/etgëttzementéiert
mirginnzementéiert
dirgittzementéiert
siginnzementéiert
Passé composé
echsinnzementéiert ginn
dubasszementéiert ginn
hien/si,hatt/etasszementéiert ginn
mirsinnzementéiert ginn
dirsiddzementéiert ginn
sisinnzementéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarzementéiert ginn
duwaarszementéiert ginn
hien/si,hatt/etwarzementéiert ginn
mirwarenzementéiert ginn
dirwaartzementéiert ginn
siwarenzementéiert ginn
Futur I
echwäert zementéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zementéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zementéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zementéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zementéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anzementéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles