E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ëmzéngel-en umzingeln (D) – encercler, entourer (F) – surround (E)
Stammformen ëmzéngel-enëmzéngel-tëmzéngel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echëmzéngel-en
duëmzéngel-s
hien/si,hatt/etëmzéngel-t
mirëmzéngel-en
dirëmzéngel-t
siëmzéngel-en
Passé composé
echhunnëmzéngel-t
duhuesëmzéngel-t
hien/si,hatt/ethuetëmzéngel-t
mirhunnëmzéngel-t
dirhuttëmzéngel-t
sihunnëmzéngel-t
Plus-que-parfait
echhatëmzéngel-t
duhasëmzéngel-t
hien/si,hatt/ethatëmzéngel-t
mirhatenëmzéngel-t
dirhatëmzéngel-t
sihatenëmzéngel-t
Futur I
echwäert ëmzéngel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmzéngel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmzéngel-en
dugéifsëmzéngel-en
hien/si,hatt/etgéifëmzéngel-en
mirgéifenëmzéngel-en
dirgéiftëmzéngel-en
sigéifenëmzéngel-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmzéngel-t
duhässëmzéngel-t
hien/si,hatt/ethättëmzéngel-t
mirhättenëmzéngel-t
dirhättëmzéngel-t
sihättenëmzéngel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierëmzéngel!
Plurielëmzéngel-t!
ëmzéngel-t
ëmzéngel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnëmzéngel-t
dugëssëmzéngel-t
hie/si,hatt/etgëttëmzéngel-t
mirginnëmzéngel-t
dirgittëmzéngel-t
siginnëmzéngel-t
Passé composé
echsinnëmzéngel-t ginn
dubassëmzéngel-t ginn
hien/si,hatt/etassëmzéngel-t ginn
mirsinnëmzéngel-t ginn
dirsiddëmzéngel-t ginn
sisinnëmzéngel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarëmzéngel-t ginn
duwaarsëmzéngel-t ginn
hien/si,hatt/etwarëmzéngel-t ginn
mirwarenëmzéngel-t ginn
dirwaartëmzéngel-t ginn
siwarenëmzéngel-t ginn
Futur I
echwäert ëmzéngel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmzéngel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ëmzéngel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ëmzéngel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ëmzéngel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles