E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dämmel-en zertreten, festrammen, zerstampfen (D) – écraser (F) – to scrunch (E)
Stammformen dämmel-endämmel-tge-dämmel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dämmeren
Indikativ Aktiv
Present
echdämmel-en
dudämmel-s
hien/si,hatt/etdämmel-t
mirdämmel-en
dirdämmel-t
sidämmel-en
Passé composé
echhuge-dämmel-t
duhuesge-dämmel-t
hien/si,hatt/ethuetge-dämmel-t
mirhuge-dämmel-t
dirhuttge-dämmel-t
sihuge-dämmel-t
Plus-que-parfait
echhatge-dämmel-t
duhasge-dämmel-t
hien/si,hatt/ethatge-dämmel-t
mirhatege-dämmel-t
dirhatge-dämmel-t
sihatege-dämmel-t
Modale Futur I
echwäert dämmel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ge-dämmel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdämmel-en
dugéifsdämmel-en
hien/si,hatt/etgéifdämmel-en
mirgéifendämmel-en
dirgéiftdämmel-en
sigéifendämmel-en
Conditionnel passé composé
echhättge-dämmel-t
duhässge-dämmel-t
hien/si,hatt/ethättge-dämmel-t
mirhättege-dämmel-t
dirhättge-dämmel-t
sihättege-dämmel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdämmel!
Plurieldämmel-t!
ge-dämmel-t
dämmel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-dämmel-t
dugëssge-dämmel-t
hie/si,hatt/etgëttge-dämmel-t
mirgige-dämmel-t
dirgittge-dämmel-t
sigige-dämmel-t
Passé composé
echsige-dämmel-t ginn
dubassge-dämmel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-dämmel-t ginn
mirsige-dämmel-t ginn
dirsiddge-dämmel-t ginn
sisige-dämmel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-dämmel-t ginn
duwaarsge-dämmel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-dämmel-t ginn
mirwarege-dämmel-t ginn
dirwaartge-dämmel-t ginn
siwarege-dämmel-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-dämmel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-dämmel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-dämmel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-dämmel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier ge-dämmel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles