E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zŽssen besšnftigen, bšndigen, aufhetzen (D) – calmer, apaiser, ameuter, exciter (F) – appease, abet (E)
Stammformen zŽssenzŽsstgezŽsst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzŽssen
duzŽss
hien/si,hatt/etzŽsst
mirzŽssen
dirzŽsst
sizŽssen
Passť composť
echhugezŽsst
duhuesgezŽsst
hien/si,hatt/ethuetgezŽsst
mirhugezŽsst
dirhuttgezŽsst
sihugezŽsst
Plus-que-parfait
echhatgezŽsst
duhasgezŽsst
hien/si,hatt/ethatgezŽsst
mirhategezŽsst
dirhatgezŽsst
sihategezŽsst
Futur I
echwäert zŽssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gezŽsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzŽssen
dugéifszŽssen
hien/si,hatt/etgéifzŽssen
mirgéifenzŽssen
dirgéiftzŽssen
sigéifenzŽssen
Conditionnel Passť composť
echhšttgezŽsst
duhšssgezŽsst
hien/si,hatt/ethšttgezŽsst
mirhättegezŽsst
dirhšttgezŽsst
sihättegezŽsst
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierzŽss!
PlurielzŽsst!
gezŽsst
zŽssen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgigezŽsst
dugëssgezŽsst
hie/si,hatt/etgëttgezŽsst
mirgigezŽsst
dirgittgezŽsst
sigigezŽsst
Passť composť
echsigezŽsst ginn
dubassgezŽsst ginn
hien/si,hatt/etassgezŽsst ginn
mirsigezŽsst ginn
dirsiddgezŽsst ginn
sisigezŽsst ginn
Plus-que-parfait
echwargezŽsst ginn
duwaarsgezŽsst ginn
hien/si,hatt/etwargezŽsst ginn
mirwaregezŽsst ginn
dirwaartgezŽsst ginn
siwaregezŽsst ginn
Futur I
echwäert gezŽsst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gezŽsst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif gezŽsst
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif gezŽsst ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier gezŽsst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles