E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verzichten verzichten (D) – renoncer qch., (F) – renounce (E)
Stammformen verzichtenverzichtverzicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverzichten
duverzichts
hien/si,hatt/etverzicht
mirverzichten
dirverzicht
siverzichten
Pass compos
echhuverzicht
duhuesverzicht
hien/si,hatt/ethuetverzicht
mirhuverzicht
dirhuttverzicht
sihuverzicht
Plus-que-parfait
echhatverzicht
duhasverzicht
hien/si,hatt/ethatverzicht
mirhateverzicht
dirhatverzicht
sihateverzicht
Futur I
echwäert verzichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verzicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverzichten
dugéifsverzichten
hien/si,hatt/etgéifverzichten
mirgéifeverzichten
dirgéiftverzichten
sigéifeverzichten
Conditionnel Pass compos
echhttverzicht
duhssverzicht
hien/si,hatt/ethttverzicht
mirhätteverzicht
dirhttverzicht
sihätteverzicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverzicht!
Plurielverzicht!
verzicht
verzichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverzicht
dugëssverzicht
hie/si,hatt/etgëttverzicht
mirgiverzicht
dirgittverzicht
sigiverzicht
Pass compos
echsiverzicht ginn
dubassverzicht ginn
hien/si,hatt/etassverzicht ginn
mirsiverzicht ginn
dirsiddverzicht ginn
sisiverzicht ginn
Plus-que-parfait
echwarverzicht ginn
duwaarsverzicht ginn
hien/si,hatt/etwarverzicht ginn
mirwareverzicht ginn
dirwaartverzicht ginn
siwareverzicht ginn
Futur I
echwäert verzicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verzicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verzicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verzicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verzicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles