E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verzicht-en verzichten (D)renoncer qch., (F)renounce (E)
Stammformen verzicht-enverzich-tverzich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverzicht-en
duverzicht-s
hien/si,hatt/etverzich-t
mirverzicht-en
dirverzich-t
siverzicht-en
Pass compos
echhuverzich-t
duhuesverzich-t
hien/si,hatt/ethuetverzich-t
mirhuverzich-t
dirhuttverzich-t
sihuverzich-t
Plus-que-parfait
echhatverzich-t
duhasverzich-t
hien/si,hatt/ethatverzich-t
mirhateverzich-t
dirhatverzich-t
sihateverzich-t
Futur I
echwäert verzicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verzich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverzicht-en
dugéifsverzicht-en
hien/si,hatt/etgéifverzicht-en
mirgéifeverzicht-en
dirgéiftverzicht-en
sigéifeverzicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttverzich-t
duhssverzich-t
hien/si,hatt/ethttverzich-t
mirhätteverzich-t
dirhttverzich-t
sihätteverzich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverzicht!
Plurielverzich-t!
verzich-t
verzicht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverzich-t
dugëssverzich-t
hie/si,hatt/etgëttverzich-t
mirgiverzich-t
dirgittverzich-t
sigiverzich-t
Pass compos
echsiverzich-t ginn
dubassverzich-t ginn
hien/si,hatt/etassverzich-t ginn
mirsiverzich-t ginn
dirsiddverzich-t ginn
sisiverzich-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverzich-t ginn
duwaarsverzich-t ginn
hien/si,hatt/etwarverzich-t ginn
mirwareverzich-t ginn
dirwaartverzich-t ginn
siwareverzich-t ginn
Futur I
echwäert verzich-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verzich-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verzich-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verzich-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verzich-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles