E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matzielen mitzhlen (D) – compter qn./qch (F)
Stammformen matzielenzielt matmatgezielt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echziele mat
duziels mat
hien/si,hatt/etzielt mat
mirziele mat
dirzielt mat
siziele mat
Pass compos
echhumatgezielt
duhuesmatgezielt
hien/si,hatt/ethuetmatgezielt
mirhumatgezielt
dirhuttmatgezielt
sihumatgezielt
Plus-que-parfait
echhatmatgezielt
duhasmatgezielt
hien/si,hatt/ethatmatgezielt
mirhatematgezielt
dirhatmatgezielt
sihatematgezielt
Modale Futur I
echwäert matzielen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert matgezielt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatzielen
dugéifsmatzielen
hien/si,hatt/etgéifmatzielen
mirgéifematzielen
dirgéiftmatzielen
sigéifematzielen
Conditionnel pass compos
echhttmatgezielt
duhssmatgezielt
hien/si,hatt/ethttmatgezielt
mirhättematgezielt
dirhttmatgezielt
sihättematgezielt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierziel mat!
Plurielzielt mat!
matgezielt
matzielen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgimatgezielt
dugëssmatgezielt
hie/si,hatt/etgëttmatgezielt
mirgimatgezielt
dirgittmatgezielt
sigimatgezielt
Pass compos
echsimatgezielt ginn
dubassmatgezielt ginn
hien/si,hatt/etassmatgezielt ginn
mirsimatgezielt ginn
dirsiddmatgezielt ginn
sisimatgezielt ginn
Plus-que-parfait
echwarmatgezielt ginn
duwaarsmatgezielt ginn
hien/si,hatt/etwarmatgezielt ginn
mirwarematgezielt ginn
dirwaartmatgezielt ginn
siwarematgezielt ginn
Modale Futur I
echwäert matgezielt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert matgezielt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif matgezielt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif matgezielt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier matgezielt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auszielenerzielennoerzielen nozielenofzielenopzielenunzielenzielen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles