E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
noziel-en nachzhlen (D)recompter (F)recount (E)
Stammformen noziel-enziel-t nonoge-ziel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echziel-en no
duziel-s no
hien/si,hatt/etziel-t no
mirziel-en no
dirziel-t no
siziel-en no
Pass compos
echhunnnoge-ziel-t
duhuesnoge-ziel-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-ziel-t
mirhunnnoge-ziel-t
dirhuttnoge-ziel-t
sihunnnoge-ziel-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-ziel-t
duhasnoge-ziel-t
hien/si,hatt/ethatnoge-ziel-t
mirhatennoge-ziel-t
dirhatnoge-ziel-t
sihatennoge-ziel-t
Futur I
echwäert noziel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-ziel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoziel-en
dugéifsnoziel-en
hien/si,hatt/etgéifnoziel-en
mirgéifennoziel-en
dirgéiftnoziel-en
sigéifennoziel-en
Conditionnel Pass compos
echhttnoge-ziel-t
duhssnoge-ziel-t
hien/si,hatt/ethttnoge-ziel-t
mirhttennoge-ziel-t
dirhttnoge-ziel-t
sihttennoge-ziel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierziel no!
Plurielziel-t no!
noge-ziel-t
noziel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnoge-ziel-t
dugëssnoge-ziel-t
hie/si,hatt/etgëttnoge-ziel-t
mirginnnoge-ziel-t
dirgittnoge-ziel-t
siginnnoge-ziel-t
Pass compos
echsinnnoge-ziel-t ginn
dubassnoge-ziel-t ginn
hien/si,hatt/etassnoge-ziel-t ginn
mirsinnnoge-ziel-t ginn
dirsiddnoge-ziel-t ginn
sisinnnoge-ziel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarnoge-ziel-t ginn
duwaarsnoge-ziel-t ginn
hien/si,hatt/etwarnoge-ziel-t ginn
mirwarennoge-ziel-t ginn
dirwaartnoge-ziel-t ginn
siwarennoge-ziel-t ginn
Futur I
echwäert noge-ziel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-ziel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif noge-ziel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif noge-ziel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier noge-ziel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausziel-enerziel-enmatziel-ennoerziel-en ofziel-enopziel-enunziel-enziel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles