E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ziichten zchten (D) – cultiver, lever (F) – breed (E)
Stammformen ziichtenziichtgeziicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echziichten
duziichts
hien/si,hatt/etziicht
mirziichten
dirziicht
siziichten
Pass compos
echhugeziicht
duhuesgeziicht
hien/si,hatt/ethuetgeziicht
mirhugeziicht
dirhuttgeziicht
sihugeziicht
Plus-que-parfait
echhatgeziicht
duhasgeziicht
hien/si,hatt/ethatgeziicht
mirhategeziicht
dirhatgeziicht
sihategeziicht
Futur I
echwäert ziichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geziicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifziichten
dugéifsziichten
hien/si,hatt/etgéifziichten
mirgéifenziichten
dirgéiftziichten
sigéifenziichten
Conditionnel Pass compos
echhttgeziicht
duhssgeziicht
hien/si,hatt/ethttgeziicht
mirhättegeziicht
dirhttgeziicht
sihättegeziicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierziicht!
Plurielziicht!
geziicht
ziichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeziicht
dugëssgeziicht
hie/si,hatt/etgëttgeziicht
mirgigeziicht
dirgittgeziicht
sigigeziicht
Pass compos
echsigeziicht ginn
dubassgeziicht ginn
hien/si,hatt/etassgeziicht ginn
mirsigeziicht ginn
dirsiddgeziicht ginn
sisigeziicht ginn
Plus-que-parfait
echwargeziicht ginn
duwaarsgeziicht ginn
hien/si,hatt/etwargeziicht ginn
mirwaregeziicht ginn
dirwaartgeziicht ginn
siwaregeziicht ginn
Futur I
echwäert geziicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geziicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geziicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geziicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geziicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles