E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ziseléieren ziselieren (D)ciseler (F)chase, engrave (E)
Stammformen ziseléierenziseléiertziseléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ciseléieren
Indikativ Aktiv
Présent
echziseléieren
duziseléiers
hien/si,hatt/etziseléiert
mirziseléieren
dirziseléiert
siziseléieren
Passé composé
echhunnziseléiert
duhuesziseléiert
hien/si,hatt/ethuetziseléiert
mirhunnziseléiert
dirhuttziseléiert
sihunnziseléiert
Plus-que-parfait
echhatziseléiert
duhasziseléiert
hien/si,hatt/ethatziseléiert
mirhatenziseléiert
dirhatziseléiert
sihatenziseléiert
Futur I
echwäert ziseléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ziseléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifziseléieren
dugéifsziseléieren
hien/si,hatt/etgéifziseléieren
mirgéifenziseléieren
dirgéiftziseléieren
sigéifenziseléieren
Conditionnel Passé composé
echhättziseléiert
duhässziseléiert
hien/si,hatt/ethättziseléiert
mirhättenziseléiert
dirhättziseléiert
sihättenziseléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierziseléier!
Plurielziseléiert!
ziseléiert
ziseléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnziseléiert
dugëssziseléiert
hie/si,hatt/etgëttziseléiert
mirginnziseléiert
dirgittziseléiert
siginnziseléiert
Passé composé
echsinnziseléiert ginn
dubassziseléiert ginn
hien/si,hatt/etassziseléiert ginn
mirsinnziseléiert ginn
dirsiddziseléiert ginn
sisinnziseléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarziseléiert ginn
duwaarsziseléiert ginn
hien/si,hatt/etwarziseléiert ginn
mirwarenziseléiert ginn
dirwaartziseléiert ginn
siwarenziseléiert ginn
Futur I
echwäert ziseléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ziseléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ziseléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ziseléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ziseléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles