E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zitéieren zitieren (D) – citer (F) – quote (E)
Stammformen zitéierenzitéiertzitéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzitéieren
duzitéiers
hien/si,hatt/etzitéiert
mirzitéieren
dirzitéiert
sizitéieren
Passé composé
echhunnzitéiert
duhueszitéiert
hien/si,hatt/ethuetzitéiert
mirhunnzitéiert
dirhuttzitéiert
sihunnzitéiert
Plus-que-parfait
echhatzitéiert
duhaszitéiert
hien/si,hatt/ethatzitéiert
mirhatenzitéiert
dirhatzitéiert
sihatenzitéiert
Futur I
echwäert zitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzitéieren
dugéifszitéieren
hien/si,hatt/etgéifzitéieren
mirgéifenzitéieren
dirgéiftzitéieren
sigéifenzitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättzitéiert
duhässzitéiert
hien/si,hatt/ethättzitéiert
mirhättenzitéiert
dirhättzitéiert
sihättenzitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzitéier!
Plurielzitéiert!
zitéiert
zitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzitéiert
dugësszitéiert
hie/si,hatt/etgëttzitéiert
mirginnzitéiert
dirgittzitéiert
siginnzitéiert
Passé composé
echsinnzitéiert ginn
dubasszitéiert ginn
hien/si,hatt/etasszitéiert ginn
mirsinnzitéiert ginn
dirsiddzitéiert ginn
sisinnzitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarzitéiert ginn
duwaarszitéiert ginn
hien/si,hatt/etwarzitéiert ginn
mirwarenzitéiert ginn
dirwaartzitéiert ginn
siwarenzitéiert ginn
Futur I
echwäert zitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles