E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veraarbecht-en verarbeiten (D)assimiler, digrer, traiter qch, travailler qch (F)to assimilate (E)
Stammformen veraarbecht-enveraarbech-tveraarbech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echveraarbecht-en
duveraarbecht-s
hien/si,hatt/etveraarbech-t
mirveraarbecht-en
dirveraarbech-t
siveraarbecht-en
Pass compos
echhuveraarbech-t
duhuesveraarbech-t
hien/si,hatt/ethuetveraarbech-t
mirhuveraarbech-t
dirhuttveraarbech-t
sihuveraarbech-t
Plus-que-parfait
echhatveraarbech-t
duhasveraarbech-t
hien/si,hatt/ethatveraarbech-t
mirhateveraarbech-t
dirhatveraarbech-t
sihateveraarbech-t
Futur I
echwäert veraarbecht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veraarbech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveraarbecht-en
dugéifsveraarbecht-en
hien/si,hatt/etgéifveraarbecht-en
mirgéifeveraarbecht-en
dirgéiftveraarbecht-en
sigéifeveraarbecht-en
Conditionnel Pass compos
echhttveraarbech-t
duhssveraarbech-t
hien/si,hatt/ethttveraarbech-t
mirhätteveraarbech-t
dirhttveraarbech-t
sihätteveraarbech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveraarbecht!
Plurielveraarbech-t!
veraarbech-t
veraarbecht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiveraarbech-t
dugëssveraarbech-t
hie/si,hatt/etgëttveraarbech-t
mirgiveraarbech-t
dirgittveraarbech-t
sigiveraarbech-t
Pass compos
echsiveraarbech-t ginn
dubassveraarbech-t ginn
hien/si,hatt/etassveraarbech-t ginn
mirsiveraarbech-t ginn
dirsiddveraarbech-t ginn
sisiveraarbech-t ginn
Plus-que-parfait
echwarveraarbech-t ginn
duwaarsveraarbech-t ginn
hien/si,hatt/etwarveraarbech-t ginn
mirwareveraarbech-t ginn
dirwaartveraarbech-t ginn
siwareveraarbech-t ginn
Futur I
echwäert veraarbech-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veraarbech-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif veraarbech-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif veraarbech-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier veraarbech-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beaarbecht-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles