E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dämp-en rauchen, dampfen (D) – fumer (F) – to have a smoke (E)
Stammformen dämp-endämp-tge-dämp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdämp-en
dudämp-s
hien/si,hatt/etdämp-t
mirdämp-en
dirdämp-t
sidämp-en
Passé composé
echhuge-dämp-t
duhuesge-dämp-t
hien/si,hatt/ethuetge-dämp-t
mirhuge-dämp-t
dirhuttge-dämp-t
sihuge-dämp-t
Plus-que-parfait
echhatge-dämp-t
duhasge-dämp-t
hien/si,hatt/ethatge-dämp-t
mirhatege-dämp-t
dirhatge-dämp-t
sihatege-dämp-t
Futur I
echwäert dämp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dämp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdämp-en
dugéifsdämp-en
hien/si,hatt/etgéifdämp-en
mirgéifendämp-en
dirgéiftdämp-en
sigéifendämp-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-dämp-t
duhässge-dämp-t
hien/si,hatt/ethättge-dämp-t
mirhättege-dämp-t
dirhättge-dämp-t
sihättege-dämp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdämp!
Plurieldämp-t!
ge-dämp-t
dämp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-dämp-t
dugëssge-dämp-t
hie/si,hatt/etgëttge-dämp-t
mirgige-dämp-t
dirgittge-dämp-t
sigige-dämp-t
Passé composé
echsige-dämp-t ginn
dubassge-dämp-t ginn
hien/si,hatt/etassge-dämp-t ginn
mirsige-dämp-t ginn
dirsiddge-dämp-t ginn
sisige-dämp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-dämp-t ginn
duwaarsge-dämp-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-dämp-t ginn
mirwarege-dämp-t ginn
dirwaartge-dämp-t ginn
siwarege-dämp-t ginn
Futur I
echwäert ge-dämp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-dämp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-dämp-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-dämp-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-dämp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedämp-enverdämp-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles