E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
domestikéieren zähmen (D)domestiquer (F)to tame (E)
Stammformen domestikéierendomestikéiertdomestikéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdomestikéieren
dudomestikéiers
hien/si,hatt/etdomestikéiert
mirdomestikéieren
dirdomestikéiert
sidomestikéieren
Passé composé
echhunndomestikéiert
duhuesdomestikéiert
hien/si,hatt/ethuetdomestikéiert
mirhunndomestikéiert
dirhuttdomestikéiert
sihunndomestikéiert
Plus-que-parfait
echhatdomestikéiert
duhasdomestikéiert
hien/si,hatt/ethatdomestikéiert
mirhatendomestikéiert
dirhatdomestikéiert
sihatendomestikéiert
Futur I
echwäert domestikéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert domestikéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdomestikéieren
dugéifsdomestikéieren
hien/si,hatt/etgéifdomestikéieren
mirgéifendomestikéieren
dirgéiftdomestikéieren
sigéifendomestikéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdomestikéiert
duhässdomestikéiert
hien/si,hatt/ethättdomestikéiert
mirhättendomestikéiert
dirhättdomestikéiert
sihättendomestikéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdomestikéier!
Plurieldomestikéiert!
domestikéiert
domestikéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
domestiquéieren?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles