E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
kragéilen krakeelen (D)gueler (F)to brawl, to roiseter (E)
Stammformen kragéilenkragéiltkragéilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkragéilen
dukragéils
hien/si,hatt/etkragéilt
mirkragéilen
dirkragéilt
sikragéilen
Passé composé
echhukragéilt
duhueskragéilt
hien/si,hatt/ethuetkragéilt
mirhukragéilt
dirhuttkragéilt
sihukragéilt
Plus-que-parfait
echhatkragéilt
duhaskragéilt
hien/si,hatt/ethatkragéilt
mirhatekragéilt
dirhatkragéilt
sihatekragéilt
Futur I
echwäert kragéilen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kragéilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkragéilen
dugéifskragéilen
hien/si,hatt/etgéifkragéilen
mirgéifekragéilen
dirgéiftkragéilen
sigéifekragéilen
Conditionnel Passé composé
echhättkragéilt
duhässkragéilt
hien/si,hatt/ethättkragéilt
mirhättekragéilt
dirhättkragéilt
sihättekragéilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkragéil!
Plurielkragéilt!
kragéilt
kragéilen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles