E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ententkären entkernen (D) – épépiner qc. (F) – to core (E)
Stammformen ententkärenententkäertententkäert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echententkären
duententkäers
hien/si,hatt/etententkäert
mirententkären
dirententkäert
siententkären
Passé composé
echhunnententkäert
duhuesententkäert
hien/si,hatt/ethuetententkäert
mirhunnententkäert
dirhuttententkäert
sihunnententkäert
Plus-que-parfait
echhatententkäert
duhasententkäert
hien/si,hatt/ethatententkäert
mirhatenententkäert
dirhatententkäert
sihatenententkäert
Futur I
echwäert ententkären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ententkäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifententkären
dugéifsententkären
hien/si,hatt/etgéifententkären
mirgéifenententkären
dirgéiftententkären
sigéifenententkären
Conditionnel Passé composé
echhättententkäert
duhässententkäert
hien/si,hatt/ethättententkäert
mirhättenententkäert
dirhättententkäert
sihättenententkäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierententkär!
Plurielententkäert!
ententkäert
ententkären
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnententkäert
dugëssententkäert
hie/si,hatt/etgëttententkäert
mirginnententkäert
dirgittententkäert
siginnententkäert
Passé composé
echsinnententkäert ginn
dubassententkäert ginn
hien/si,hatt/etassententkäert ginn
mirsinnententkäert ginn
dirsiddententkäert ginn
sisinnententkäert ginn
Plus-que-parfait
echwarententkäert ginn
duwaarsententkäert ginn
hien/si,hatt/etwarententkäert ginn
mirwarenententkäert ginn
dirwaartententkäert ginn
siwarenententkäert ginn
Futur I
echwäert ententkäert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ententkäert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ententkäert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ententkäert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ententkäert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles