E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ententstengen entsteinen (D) – dnoyauter qc (F) – to pit sth. (E)
Stammformen ententstengenententstengtententstengt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echententstengen
duententstengs
hien/si,hatt/etententstengt
mirententstengen
dirententstengt
siententstengen
Pass compos
echhunnententstengt
duhuesententstengt
hien/si,hatt/ethuetententstengt
mirhunnententstengt
dirhuttententstengt
sihunnententstengt
Plus-que-parfait
echhatententstengt
duhasententstengt
hien/si,hatt/ethatententstengt
mirhatenententstengt
dirhatententstengt
sihatenententstengt
Modale Futur I
echwäert ententstengen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ententstengt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifententstengen
dugéifsententstengen
hien/si,hatt/etgéifententstengen
mirgéifenententstengen
dirgéiftententstengen
sigéifenententstengen
Conditionnel pass compos
echhttententstengt
duhssententstengt
hien/si,hatt/ethttententstengt
mirhttenententstengt
dirhttententstengt
sihttenententstengt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierententsteng!
Plurielententstengt!
ententstengt
ententstengen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnententstengt
dugëssententstengt
hie/si,hatt/etgëttententstengt
mirginnententstengt
dirgittententstengt
siginnententstengt
Pass compos
echsinnententstengt ginn
dubassententstengt ginn
hien/si,hatt/etassententstengt ginn
mirsinnententstengt ginn
dirsiddententstengt ginn
sisinnententstengt ginn
Plus-que-parfait
echwarententstengt ginn
duwaarsententstengt ginn
hien/si,hatt/etwarententstengt ginn
mirwarenententstengt ginn
dirwaartententstengt ginn
siwarenententstengt ginn
Modale Futur I
echwäert ententstengt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ententstengt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ententstengt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ententstengt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ententstengt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles