E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
captionnéieren polstern (D)captionner (F)to upholster (E)
Stammformen captionnéierencaptionnéiertcaptionnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcaptionnéieren
ducaptionnéiers
hien/si,hatt/etcaptionnéiert
mircaptionnéieren
dircaptionnéiert
sicaptionnéieren
Passé composé
echhucaptionnéiert
duhuescaptionnéiert
hien/si,hatt/ethuetcaptionnéiert
mirhucaptionnéiert
dirhuttcaptionnéiert
sihucaptionnéiert
Plus-que-parfait
echhatcaptionnéiert
duhascaptionnéiert
hien/si,hatt/ethatcaptionnéiert
mirhatecaptionnéiert
dirhatcaptionnéiert
sihatecaptionnéiert
Futur I
echwäert captionnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert captionnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcaptionnéieren
dugéifscaptionnéieren
hien/si,hatt/etgéifcaptionnéieren
mirgéifecaptionnéieren
dirgéiftcaptionnéieren
sigéifecaptionnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcaptionnéiert
duhässcaptionnéiert
hien/si,hatt/ethättcaptionnéiert
mirhättecaptionnéiert
dirhättcaptionnéiert
sihättecaptionnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercaptionnéier!
Plurielcaptionnéiert!
captionnéiert
captionnéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicaptionnéiert
dugësscaptionnéiert
hie/si,hatt/etgëttcaptionnéiert
mirgicaptionnéiert
dirgittcaptionnéiert
sigicaptionnéiert
Passé composé
echsicaptionnéiert ginn
dubasscaptionnéiert ginn
hien/si,hatt/etasscaptionnéiert ginn
mirsicaptionnéiert ginn
dirsiddcaptionnéiert ginn
sisicaptionnéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcaptionnéiert ginn
duwaarscaptionnéiert ginn
hien/si,hatt/etwarcaptionnéiert ginn
mirwarecaptionnéiert ginn
dirwaartcaptionnéiert ginn
siwarecaptionnéiert ginn
Futur I
echwäert captionnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert captionnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif captionnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif captionnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier captionnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles