E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
captionn-éier-en polstern (D) – captionner (F) – to upholster (E)
Stammformen captionn-éier-encaptionn-éier-tcaptionn-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcaptionn-éier-en
ducaptionn-éier-s
hien/si,hatt/etcaptionn-éier-t
mircaptionn-éier-en
dircaptionn-éier-t
sicaptionn-éier-en
Passé composé
echhucaptionn-éier-t
duhuescaptionn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcaptionn-éier-t
mirhucaptionn-éier-t
dirhuttcaptionn-éier-t
sihucaptionn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcaptionn-éier-t
duhascaptionn-éier-t
hien/si,hatt/ethatcaptionn-éier-t
mirhatecaptionn-éier-t
dirhatcaptionn-éier-t
sihatecaptionn-éier-t
Futur I
echwäert captionn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert captionn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcaptionn-éier-en
dugéifscaptionn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcaptionn-éier-en
mirgéifecaptionn-éier-en
dirgéiftcaptionn-éier-en
sigéifecaptionn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcaptionn-éier-t
duhässcaptionn-éier-t
hien/si,hatt/ethättcaptionn-éier-t
mirhättecaptionn-éier-t
dirhättcaptionn-éier-t
sihättecaptionn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercaptionn-éier!
Plurielcaptionn-éier-t!
captionn-éier-t
captionn-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicaptionn-éier-t
dugësscaptionn-éier-t
hie/si,hatt/etgëttcaptionn-éier-t
mirgicaptionn-éier-t
dirgittcaptionn-éier-t
sigicaptionn-éier-t
Passé composé
echsicaptionn-éier-t ginn
dubasscaptionn-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasscaptionn-éier-t ginn
mirsicaptionn-éier-t ginn
dirsiddcaptionn-éier-t ginn
sisicaptionn-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarcaptionn-éier-t ginn
duwaarscaptionn-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarcaptionn-éier-t ginn
mirwarecaptionn-éier-t ginn
dirwaartcaptionn-éier-t ginn
siwarecaptionn-éier-t ginn
Futur I
echwäert captionn-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert captionn-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif captionn-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif captionn-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier captionn-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles