E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
agencéieren anordnen, einrichten (D)agencer (F)
Stammformen agencéierenagencéiertagencéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echagencéieren
duagencéiers
hien/si,hatt/etagencéiert
miragencéieren
diragencéiert
siagencéieren
Passé composé
echhunnagencéiert
duhuesagencéiert
hien/si,hatt/ethuetagencéiert
mirhunnagencéiert
dirhuttagencéiert
sihunnagencéiert
Plus-que-parfait
echhatagencéiert
duhasagencéiert
hien/si,hatt/ethatagencéiert
mirhatenagencéiert
dirhatagencéiert
sihatenagencéiert
Futur I
echwäert agencéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agencéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifagencéieren
dugéifsagencéieren
hien/si,hatt/etgéifagencéieren
mirgéifenagencéieren
dirgéiftagencéieren
sigéifenagencéieren
Conditionnel Passé composé
echhättagencéiert
duhässagencéiert
hien/si,hatt/ethättagencéiert
mirhättenagencéiert
dirhättagencéiert
sihättenagencéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieragencéier!
Plurielagencéiert!
agencéiert
agencéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnagencéiert
dugëssagencéiert
hie/si,hatt/etgëttagencéiert
mirginnagencéiert
dirgittagencéiert
siginnagencéiert
Passé composé
echsinnagencéiert ginn
dubassagencéiert ginn
hien/si,hatt/etassagencéiert ginn
mirsinnagencéiert ginn
dirsiddagencéiert ginn
sisinnagencéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaragencéiert ginn
duwaarsagencéiert ginn
hien/si,hatt/etwaragencéiert ginn
mirwarenagencéiert ginn
dirwaartagencéiert ginn
siwarenagencéiert ginn
Futur I
echwäert agencéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agencéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif agencéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif agencéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier agencéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles