E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
reajust-éier-en angleichen (D) – réajuster (F) – to readjust (E)
Stammformen reajust-éier-enreajust-éier-treajust-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echreajust-éier-en
dureajust-éier-s
hien/si,hatt/etreajust-éier-t
mirreajust-éier-en
dirreajust-éier-t
sireajust-éier-en
Passé composé
echhureajust-éier-t
duhuesreajust-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreajust-éier-t
mirhureajust-éier-t
dirhuttreajust-éier-t
sihureajust-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreajust-éier-t
duhasreajust-éier-t
hien/si,hatt/ethatreajust-éier-t
mirhatereajust-éier-t
dirhatreajust-éier-t
sihatereajust-éier-t
Modale Futur I
echwäert reajust-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert reajust-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreajust-éier-en
dugéifsreajust-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreajust-éier-en
mirgéifereajust-éier-en
dirgéiftreajust-éier-en
sigéifereajust-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättreajust-éier-t
duhässreajust-éier-t
hien/si,hatt/ethättreajust-éier-t
mirhättereajust-éier-t
dirhättreajust-éier-t
sihättereajust-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreajust-éier!
Plurielreajust-éier-t!
reajust-éier-t
reajust-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgireajust-éier-t
dugëssreajust-éier-t
hie/si,hatt/etgëttreajust-éier-t
mirgireajust-éier-t
dirgittreajust-éier-t
sigireajust-éier-t
Passé composé
echsireajust-éier-t ginn
dubassreajust-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassreajust-éier-t ginn
mirsireajust-éier-t ginn
dirsiddreajust-éier-t ginn
sisireajust-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarreajust-éier-t ginn
duwaarsreajust-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarreajust-éier-t ginn
mirwarereajust-éier-t ginn
dirwaartreajust-éier-t ginn
siwarereajust-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert reajust-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert reajust-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif reajust-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif reajust-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier reajust-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ajust-éier-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles