E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkasemattuggelen verkasematuckeln (D)
Stammformen verkasemattuggelenverkasemattuggeltverkasemattuggelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten verkasematuckelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkasemattuggelen
duverkasemattuggels
hien/si,hatt/etverkasemattuggelt
mirverkasemattuggelen
dirverkasemattuggelt
siverkasemattuggelen
Pass compos
echhuverkasemattuggelt
duhuesverkasemattuggelt
hien/si,hatt/ethuetverkasemattuggelt
mirhuverkasemattuggelt
dirhuttverkasemattuggelt
sihuverkasemattuggelt
Plus-que-parfait
echhatverkasemattuggelt
duhasverkasemattuggelt
hien/si,hatt/ethatverkasemattuggelt
mirhateverkasemattuggelt
dirhatverkasemattuggelt
sihateverkasemattuggelt
Futur I
echwäert verkasemattuggelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkasemattuggelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkasemattuggelen
dugéifsverkasemattuggelen
hien/si,hatt/etgéifverkasemattuggelen
mirgéifeverkasemattuggelen
dirgéiftverkasemattuggelen
sigéifeverkasemattuggelen
Conditionnel Pass compos
echhttverkasemattuggelt
duhssverkasemattuggelt
hien/si,hatt/ethttverkasemattuggelt
mirhätteverkasemattuggelt
dirhttverkasemattuggelt
sihätteverkasemattuggelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkasemattuggel!
Plurielverkasemattuggelt!
verkasemattuggelt
verkasemattuggelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverkasemattuggelt
dugëssverkasemattuggelt
hie/si,hatt/etgëttverkasemattuggelt
mirgiverkasemattuggelt
dirgittverkasemattuggelt
sigiverkasemattuggelt
Pass compos
echsiverkasemattuggelt ginn
dubassverkasemattuggelt ginn
hien/si,hatt/etassverkasemattuggelt ginn
mirsiverkasemattuggelt ginn
dirsiddverkasemattuggelt ginn
sisiverkasemattuggelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverkasemattuggelt ginn
duwaarsverkasemattuggelt ginn
hien/si,hatt/etwarverkasemattuggelt ginn
mirwareverkasemattuggelt ginn
dirwaartverkasemattuggelt ginn
siwareverkasemattuggelt ginn
Futur I
echwäert verkasemattuggelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkasemattuggelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verkasemattuggelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verkasemattuggelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verkasemattuggelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles