E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verkasemattuggel-en verkasematuckeln (D)
Stammformen verkasemattuggel-enverkasemattuggel-tverkasemattuggel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten verkasematuckelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkasemattuggel-en
duverkasemattuggel-s
hien/si,hatt/etverkasemattuggel-t
mirverkasemattuggel-en
dirverkasemattuggel-t
siverkasemattuggel-en
Pass compos
echhuverkasemattuggel-t
duhuesverkasemattuggel-t
hien/si,hatt/ethuetverkasemattuggel-t
mirhuverkasemattuggel-t
dirhuttverkasemattuggel-t
sihuverkasemattuggel-t
Plus-que-parfait
echhatverkasemattuggel-t
duhasverkasemattuggel-t
hien/si,hatt/ethatverkasemattuggel-t
mirhateverkasemattuggel-t
dirhatverkasemattuggel-t
sihateverkasemattuggel-t
Futur I
echwäert verkasemattuggel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkasemattuggel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkasemattuggel-en
dugéifsverkasemattuggel-en
hien/si,hatt/etgéifverkasemattuggel-en
mirgéifeverkasemattuggel-en
dirgéiftverkasemattuggel-en
sigéifeverkasemattuggel-en
Conditionnel Pass compos
echhttverkasemattuggel-t
duhssverkasemattuggel-t
hien/si,hatt/ethttverkasemattuggel-t
mirhätteverkasemattuggel-t
dirhttverkasemattuggel-t
sihätteverkasemattuggel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkasemattuggel!
Plurielverkasemattuggel-t!
verkasemattuggel-t
verkasemattuggel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverkasemattuggel-t
dugëssverkasemattuggel-t
hie/si,hatt/etgëttverkasemattuggel-t
mirgiverkasemattuggel-t
dirgittverkasemattuggel-t
sigiverkasemattuggel-t
Pass compos
echsiverkasemattuggel-t ginn
dubassverkasemattuggel-t ginn
hien/si,hatt/etassverkasemattuggel-t ginn
mirsiverkasemattuggel-t ginn
dirsiddverkasemattuggel-t ginn
sisiverkasemattuggel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverkasemattuggel-t ginn
duwaarsverkasemattuggel-t ginn
hien/si,hatt/etwarverkasemattuggel-t ginn
mirwareverkasemattuggel-t ginn
dirwaartverkasemattuggel-t ginn
siwareverkasemattuggel-t ginn
Futur I
echwäert verkasemattuggel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkasemattuggel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verkasemattuggel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verkasemattuggel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verkasemattuggel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles