E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mpak-en umpacken (D)
Stammformen mpak-enpeek-t mmge-paak-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gepak (Partizip) du pks, hie pkt (2./3. P. Sg.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echpak-en m
dupeek-s m
hien/si,hatt/etpeek-t m
mirpak-en m
dirpaak-t m
sipak-en m
Pass compos
echhunnmge-paak-t
duhuesmge-paak-t
hien/si,hatt/ethuetmge-paak-t
mirhunnmge-paak-t
dirhuttmge-paak-t
sihunnmge-paak-t
Plus-que-parfait
echhatmge-paak-t
duhasmge-paak-t
hien/si,hatt/ethatmge-paak-t
mirhatenmge-paak-t
dirhatmge-paak-t
sihatenmge-paak-t
Futur I
echwäert mpak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-paak-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmpak-en
dugéifsmpak-en
hien/si,hatt/etgéifmpak-en
mirgéifenmpak-en
dirgéiftmpak-en
sigéifenmpak-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-paak-t
duhssmge-paak-t
hien/si,hatt/ethttmge-paak-t
mirhttenmge-paak-t
dirhttmge-paak-t
sihttenmge-paak-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpak m!
Plurielpaak-t m!
mge-paak-t
mpak-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmge-paak-t
dugëssmge-paak-t
hie/si,hatt/etgëttmge-paak-t
mirginnmge-paak-t
dirgittmge-paak-t
siginnmge-paak-t
Pass compos
echsinnmge-paak-t ginn
dubassmge-paak-t ginn
hien/si,hatt/etassmge-paak-t ginn
mirsinnmge-paak-t ginn
dirsiddmge-paak-t ginn
sisinnmge-paak-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmge-paak-t ginn
duwaarsmge-paak-t ginn
hien/si,hatt/etwarmge-paak-t ginn
mirwarenmge-paak-t ginn
dirwaartmge-paak-t ginn
siwarenmge-paak-t ginn
Futur I
echwäert mge-paak-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-paak-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mge-paak-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mge-paak-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mge-paak-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apak-enauspak-enbepak-enpak-enupak-enverpak-enzoupak-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles