E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verroden verraten (D)trahir, dnoncer (F)
Stammformen verrodenverrotverroden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten fr 2./3. p. Sg.: du rits, hie rit
Indikativ Aktiv
Prsent
echverroden
duverroots
hien/si,hatt/etverrot
mirverroden
dirverrot
siverroden
Pass compos
echhuverroden
duhuesverroden
hien/si,hatt/ethuetverroden
mirhuverroden
dirhuttverroden
sihuverroden
Plus-que-parfait
echhatverroden
duhasverroden
hien/si,hatt/ethatverroden
mirhateverroden
dirhatverroden
sihateverroden
Futur I
echwäert verroden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verroden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverroden
dugéifsverroden
hien/si,hatt/etgéifverroden
mirgéifeverroden
dirgéiftverroden
sigéifeverroden
Conditionnel Pass compos
echhttverroden
duhssverroden
hien/si,hatt/ethttverroden
mirhätteverroden
dirhttverroden
sihätteverroden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrot!
Plurielverrot!
verroden
verroden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
berodenerageroden gerodenofrodenrodenuroden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles