E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ëmdatéieren umdatieren (D)changer de date (F)to redate (E)
Stammformen ëmdatéierendatéiert ëmëmdatéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdatéieren ëm
dudatéiers ëm
hien/si,hatt/etdatéiert ëm
mirdatéieren ëm
dirdatéiert ëm
sidatéieren ëm
Passé composé
echhunnëmdatéiert
duhuesëmdatéiert
hien/si,hatt/ethuetëmdatéiert
mirhunnëmdatéiert
dirhuttëmdatéiert
sihunnëmdatéiert
Plus-que-parfait
echhatëmdatéiert
duhasëmdatéiert
hien/si,hatt/ethatëmdatéiert
mirhatenëmdatéiert
dirhatëmdatéiert
sihatenëmdatéiert
Futur I
echwäert ëmdatéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmdatéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmdatéieren
dugéifsëmdatéieren
hien/si,hatt/etgéifëmdatéieren
mirgéifenëmdatéieren
dirgéiftëmdatéieren
sigéifenëmdatéieren
Conditionnel Passé composé
echhättëmdatéiert
duhässëmdatéiert
hien/si,hatt/ethättëmdatéiert
mirhättenëmdatéiert
dirhättëmdatéiert
sihättenëmdatéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdatéier ëm!
Plurieldatéiert ëm!
ëmdatéiert
ëmdatéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnëmdatéiert
dugëssëmdatéiert
hie/si,hatt/etgëttëmdatéiert
mirginnëmdatéiert
dirgittëmdatéiert
siginnëmdatéiert
Passé composé
echsinnëmdatéiert ginn
dubassëmdatéiert ginn
hien/si,hatt/etassëmdatéiert ginn
mirsinnëmdatéiert ginn
dirsiddëmdatéiert ginn
sisinnëmdatéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarëmdatéiert ginn
duwaarsëmdatéiert ginn
hien/si,hatt/etwarëmdatéiert ginn
mirwarenëmdatéiert ginn
dirwaartëmdatéiert ginn
siwarenëmdatéiert ginn
Futur I
echwäert ëmdatéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmdatéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ëmdatéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ëmdatéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ëmdatéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
datéierenretrodatéierenvirdatéierenzeréckdatéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles