E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virdatéieren vordatieren (D)antidater, avancer la date (F)to date ahead (E)
Stammformen virdatéierendatéiert virvirdatéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdatéiere vir
dudatéiers vir
hien/si,hatt/etdatéiert vir
mirdatéiere vir
dirdatéiert vir
sidatéiere vir
Passé composé
echhuvirdatéiert
duhuesvirdatéiert
hien/si,hatt/ethuetvirdatéiert
mirhuvirdatéiert
dirhuttvirdatéiert
sihuvirdatéiert
Plus-que-parfait
echhatvirdatéiert
duhasvirdatéiert
hien/si,hatt/ethatvirdatéiert
mirhatevirdatéiert
dirhatvirdatéiert
sihatevirdatéiert
Futur I
echwäert virdatéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virdatéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirdatéieren
dugéifsvirdatéieren
hien/si,hatt/etgéifvirdatéieren
mirgéifevirdatéieren
dirgéiftvirdatéieren
sigéifevirdatéieren
Conditionnel Passé composé
echhättvirdatéiert
duhässvirdatéiert
hien/si,hatt/ethättvirdatéiert
mirhättevirdatéiert
dirhättvirdatéiert
sihättevirdatéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdatéier vir!
Plurieldatéiert vir!
virdatéiert
virdatéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivirdatéiert
dugëssvirdatéiert
hie/si,hatt/etgëttvirdatéiert
mirgivirdatéiert
dirgittvirdatéiert
sigivirdatéiert
Passé composé
echsivirdatéiert ginn
dubassvirdatéiert ginn
hien/si,hatt/etassvirdatéiert ginn
mirsivirdatéiert ginn
dirsiddvirdatéiert ginn
sisivirdatéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarvirdatéiert ginn
duwaarsvirdatéiert ginn
hien/si,hatt/etwarvirdatéiert ginn
mirwarevirdatéiert ginn
dirwaartvirdatéiert ginn
siwarevirdatéiert ginn
Futur I
echwäert virdatéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virdatéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif virdatéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif virdatéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier virdatéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
datéierenëmdatéierenretrodatéierenzeréckdatéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles