E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verdau-en verdauen (D)digrer (F)to digest (E)
Stammformen verdau-enverdau-tverdau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverdau-en
duverdau-s
hien/si,hatt/etverdau-t
mirverdau-en
dirverdau-t
siverdau-en
Pass compos
echhuverdau-t
duhuesverdau-t
hien/si,hatt/ethuetverdau-t
mirhuverdau-t
dirhuttverdau-t
sihuverdau-t
Plus-que-parfait
echhatverdau-t
duhasverdau-t
hien/si,hatt/ethatverdau-t
mirhateverdau-t
dirhatverdau-t
sihateverdau-t
Futur I
echwäert verdau-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverdau-en
dugéifsverdau-en
hien/si,hatt/etgéifverdau-en
mirgéifeverdau-en
dirgéiftverdau-en
sigéifeverdau-en
Conditionnel Pass compos
echhttverdau-t
duhssverdau-t
hien/si,hatt/ethttverdau-t
mirhätteverdau-t
dirhttverdau-t
sihätteverdau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverdau!
Plurielverdau-t!
verdau-t
verdau-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverdau-t
dugëssverdau-t
hie/si,hatt/etgëttverdau-t
mirgiverdau-t
dirgittverdau-t
sigiverdau-t
Pass compos
echsiverdau-t ginn
dubassverdau-t ginn
hien/si,hatt/etassverdau-t ginn
mirsiverdau-t ginn
dirsiddverdau-t ginn
sisiverdau-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverdau-t ginn
duwaarsverdau-t ginn
hien/si,hatt/etwarverdau-t ginn
mirwareverdau-t ginn
dirwaartverdau-t ginn
siwareverdau-t ginn
Futur I
echwäert verdau-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verdau-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verdau-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verdau-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verdau-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles