E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
debitéieren anrechnen (D)débiter (F)
Stammformen debitéierendebitéiertdebitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdebitéieren
dudebitéiers
hien/si,hatt/etdebitéiert
mirdebitéieren
dirdebitéiert
sidebitéieren
Passé composé
echhunndebitéiert
duhuesdebitéiert
hien/si,hatt/ethuetdebitéiert
mirhunndebitéiert
dirhuttdebitéiert
sihunndebitéiert
Plus-que-parfait
echhatdebitéiert
duhasdebitéiert
hien/si,hatt/ethatdebitéiert
mirhatendebitéiert
dirhatdebitéiert
sihatendebitéiert
Futur I
echwäert debitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert debitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdebitéieren
dugéifsdebitéieren
hien/si,hatt/etgéifdebitéieren
mirgéifendebitéieren
dirgéiftdebitéieren
sigéifendebitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdebitéiert
duhässdebitéiert
hien/si,hatt/ethättdebitéiert
mirhättendebitéiert
dirhättdebitéiert
sihättendebitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdebitéier!
Plurieldebitéiert!
debitéiert
debitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndebitéiert
dugëssdebitéiert
hie/si,hatt/etgëttdebitéiert
mirginndebitéiert
dirgittdebitéiert
siginndebitéiert
Passé composé
echsinndebitéiert ginn
dubassdebitéiert ginn
hien/si,hatt/etassdebitéiert ginn
mirsinndebitéiert ginn
dirsidddebitéiert ginn
sisinndebitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardebitéiert ginn
duwaarsdebitéiert ginn
hien/si,hatt/etwardebitéiert ginn
mirwarendebitéiert ginn
dirwaartdebitéiert ginn
siwarendebitéiert ginn
Futur I
echwäert debitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert debitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif debitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif debitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier debitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles